De ReUse-site biedt u een generieke, complete oplossing voor het aanmaken van formulieren. Het Federaal Agentschap voor Geneesmiddelen en Gezondheidsproducten (FAGG) heeft er handig gebruik van gemaakt om, in recordtijd, een formulier voor geneesmiddelenbewaking online te plaatsen.
Het FAGG wou snel een tool hebben voor de inzameling van info bij bepaalde doelgroepen. Het heeft een beroep gedaan op Smals om een waaksysteem via online-notificatie te creëren: het VONS-project (Vigilance Online Notification System). Het wilde een flexibele tool waarmee onlineformulieren makkelijk aangemaakt konden worden, en makkelijk aangepast, in functie van de noden. Gezien het gevoelige karakter van medische gegevens, moest deze tool een grotere informatieveiligheid garanderen. Als eerste use case koos het FAGG voor een online-formulier voor het aangeven van bijwerkingen die veroorzaakt worden door geneesmiddelen voor menselijk gebruik. Het werd eerst aangeboden aan de burger, en vervolgens aan professionelen in de gezondheidszorg.
Tijdens de eerste fase van het project werden vooral backend-elementen hergebruikt. Op het niveau van ReUse werkten de teams rond drie assen:
Hergebruikte componenten bieden volgende functionaliteiten:
In een tweede fase ontwikkelden de teams een front-end module, namelijk een bibliotheek met herbruikbare componenten. Met deze module kan het FAGG snel en makkelijk nieuwe formulieren aanmaken.
Het systeem beheert:
Met een preview-tool zie je hoe het formulier dat gecreëerd wordt eruit ziet. Het scherm is een splitscreen: links zie je wat de gebruiker te zien krijgt, rechts de code. Deze functie wordt bijzonder gewaardeerd. Tegelijk heeft het Agentschap de frontend-bibliotheek hergebruikt voor zijn backoffice. Hierdoor kan het de gegevens bekijken die in de meldingen werden ingegeven.
Tijdens fase 2 werd een gebruikersruimte gecreëerd. Burgers en gezondheidswerkers kunnen er zich authenticeren, dankzij het hergebruik van de eHealth-services. Een webapplicatie biedt hen vervolgens verschillende functionaliteiten:
Dankzij het hergebruik kon veel tijd en geld bespaard worden. Neem bijvoorbeeld de DataEncryptor-component, waarmee gegevens versleuteld kunnen worden, en veilig opgeslagen en doorgestuurd. De integratie van de bestaande herbruikbare component bleek tien keer goedkoper te zijn dan wanneer hij specifiek voor het Agentschap ontwikkeld was geweest.
Het FAGG heeft een beveiligd systeem voor het online verzamelen van informatie. Het formulier voor het melden van bijwerkingen is beschikbaar op het portaal Mijngezondheid én op een speciaal hiervoor bestemd portaal: www.eenbijwerkingmelden.be
Het FAGG kan zelf nieuwe formulieren aanmaken, ongeacht de inhoud.
Het FAGG gaat nog andere use cases toevoegen aan het nieuwe systeem om gegevens te verzamelen. Het overweegt bijvoorbeeld om er gebruik van te maken om er de omzetcijfers van haar partners mee te verzamelen, en hun financiële bijdrage in de kosten van het Agentschap te berekenen.
Zonder hergebruik was het onmogelijk geweest om zo vlug een toepassing met zulke uitgebreide functionaliteiten in productie te laten gaan.
![]()
Heb je een herbruikbare component die voor een andere instelling van pas kan komen?
Ideeën uitwisselen over hergebruik? Dat kan op onze evenementen. We organiseren er regelmatig!
Schrijf je in op onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in hergebruik.
Is jouw project een succes geworden dankzij een hergebruikte component?